TAEKWON-DO

TAEKWON-DO NEDİR?

Tae Kwon Do insanın kendini koruma ihtiyacından doğmuş Kore kökenli bir savaş sanatıdır. Karakteristik özelliği ayak tekniklerinde ustalaşma olmakla beraber; kilitler, fırlatmalar, yumruk ve açık el, diz-dirsek, sıçrayışlı ve sipinli tekme tekniklerini yüksek bir dinamik içerisinde kullanarak savunma ve vuruş yapmayı öğreten, bunları yaparken zihni geliştirmeyi, kişinin kendini tanımasını amaçlayan bir sistemdir. Kore’de ortaya çıkan Tae Kwon Do’nun geçmişi 2000 yıl eskiye dayanır. Tae ayak, Kwon el, Do yol,disiplin,düzen demektir. Tae Kwon Do’nun üç eşit amacı vardır :

1- Zihinsel gelişim

2- Fiziksel gelişim

3- Kişisel savunma

Tae Kwon Do kişisel bir öğretidir. Amaç kuşak almak değil gelişmek olmalıdır. Kuşak sadece gelişmenin göstergesidir. Kişisel gelişiminiz ne kadar çok olursa bu hayatınızdaki herkese ve her şeye yansır. Önemli olan gelişimin dengeli ve sürekli olmasıdır. Bir başka deyişle sağlık, düşünceler ve duygular denge içinde gelişmelidir. Bunları birbiriyle kıyaslamak hatadir. Tae Kwon Do’da her şey kişinin kendisi üzerine odaklanır.

Taekwondo’nun ilk çalışıldığı zamanlarda kuşak renkleri yoktu. Giyilen kıyafet gereği takılan beyaz kuşak zamanla eskir ve kararırdı. Bu olay zamanla değişim geçirdi ve kuşak dizisi ortaya çıktı. Kuşak öğrencinin bilgisini, cesaretini ve kıdemini belirten bir araçtır, asla amaç olmamalıdır. Bizler için amaç taktığımız kuşağın hakkını vermek için daha çok çalışmak olmalıdır.

Jumeok
Yumruk
Jireugi
Yumruk Vuruşu
Chagi
Tekme
Ap
İleri
An
İç
Bakat
Dış
Arae
Aşağı Seviye
Momtong
Orta Seviye
Eolgul
Yukarı Seviye
Charyeo
Hazır ol
Kyeongne
Selam
Joonbi
Harekete hazır olma durumu
Keuman
Bitiriş
Dirro dorra
Geri Dön
Shio
Rahat
Do bok
Taekwondo Elbisesi
Do jang
Taekwondo Salonu
Dan
Siyah Kuşak Seviye
Toga-nim
Siyah Kuşak
Chokyo-nim
Siyah Kuşak 1.DAN
Kyosa-nim
Siyah Kuşak 2.DAN
Keo Bum-nim
Siyah Kuşak 3.DAN
Sabum-nim
Siyah Kuşak 4.DAN ve üstü
Kwan jang-nim
Başkan (MASTER)
Kukki jedeharjo kyeongne
Bayrağa Selama

Top